You are currently viewing O BORELIOZIE

O BORELIOZIE

Borelioza to dziś rozpowszechniona choroba, choć nie zawsze właściwie diagnozowana. Często jest mylona z takimi jednostkami chorobowymi jak: RZS, neurastenia, fibromialgia, depresja, stwardnienie rozsiane, zaburzenia dwubiegunowe i inne. Wynika to z faktu, że nie ma stuprocentowo skutecznych testów wykrywających tę chorobę, a jej objawy przypominają wiele innych zaburzeń.

Najczęściej stosowana diagnostyka obejmuje: test metodą Elisa (bardzo mało czuły), test metodą Western Blot,  test PCR, LTT, lub test na obecność limfocytów CD57.

Czym zatem jest borelioza?

Borelioza to zespół objawów ze strony wielu układów i narządów wywołanych przez bakterie, krętka boreliozy. Patogen ten przenoszony jest najczęściej przez kleszcze, ale również przez inne owady ssąco gryzące tj. meszki, gzy, komary, pająki. Może zostać również przeniesiony z człowieka na człowieka przez krew, ślinę, spermę lub przez matkę na dziecko w okresie płodowym.

Obraz kliniczny choroby wiąże się najczęściej z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego oraz serca i może trwać latami pozbawiając nas radości życia oraz przysparzając coraz więcej problemów.

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu przez dłuższy czas silnie działających antybiotyków, co po pierwsze często niszczy florę bakteryjną jelit, a przez to osłabia naszą naturalną odporność. Po drugie nie przynosi spodziewanych efektów w sytuacji gdy leczenie podjęto zbyt późno, gdyż większość antybiotyków nie przekracza bariery krew – mózg, oraz nie wnika do kaletek maziowych naszych stawów, a właśnie tam najczęściej chowają się krętki boreliozy.

Innym sposobem pozbycia się kłopotliwej bakterii, są terapie ziołowe które mają tę przewagę nad farmakoterapią, iż są efektywne niezależnie od tego w  którym etapie choroby zostaną zastosowane. Oczywiście zioła również mają zdolność przenikania do wszystkich układów organizmu i jego struktur, również tych niedostępnych dla antybiotyków.

Mamy tu do wyboru różne terapie ziołowe np.:

 1. terapia wg. protokołu dr. Buhnera. Podstawowy protokół obejmuje trzy zioła: brodziuszka wiechowata (Andrographis paniculata), rdest japoński (Reynoutria japonica), koci pazur (Cat’s claw, Vilcacora). Wg. autora maksymalne dawki każdego z tych ziół to 8 gramów dziennie (4 razy po 2 gram) do których jednak dochodzi się stopniowo i nie każdy dobrze je toleruje, dlatego czasem trzeba pozostać na niższych dawkach. Pełna kuracja trwa 8 do 12 miesięcy. Dodatkowo zależnie od objawów stosuje się również cordyceps, szczeć czy stefanię tetranda.
 2. terapia wg. protokołu dr. Różańskiego. Obejmuje ona między innymi stosowanie takich ziół jak: nalewka z piołunu, szczeć, intrakt z jeżówki, wyciąg z kłączy kurkumy, lub czeremcha pospolita albo wrotycz. Terapia trwa ok. 3 lub 4 tygodni, niemniej dobrze jest przeprowadzić dwa cykle w odstępach dwutygodniowych. Dodatkowo autor proponuje zastosowanie srebra koloidalnego oraz karwakrolu lub tymolu.
 3. można zastosować kilka innych silnie przeciwbakteryjnie działających ziół jak np. nalewka z czystka, nalewka ze stewii lub nalewka z katalpy.

W celu dokładnego ustalenia terapii zalecamy zasięgnięcie porady specjalisty: dyplomowanego naturopaty lub zielarza – fitoterapeuty. Niezależnie od tego który sposób wybierzemy niezbędna będzie również właściwa suplementacja oraz dieta. Korzystne jest włączenie witaminy D3 z K2, A, C, B kompleks, minerałów tj. magnez, potas, cynk, czasem również  mangan. Diety korzystnie wpływające na proces leczenia to: dieta bezglutenowa, bezmleczna (z wyłączeniem masła klarowanego), niskocukrowa, z dużym udziałem warzyw.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu czas-zdrowia.pl gdzie znajdą Państwo wiele potrzebnych i sprawdzonych suplementów.

Bibliografia: R. Pawliczak „Borelioza – praktyczne rozwiązania dla lekarzy rodzinnych, pediatrów i internistów”; S. H. Buhner „Healing Lyme: Natural Healing and Prevention of Lyme Borreliosis and it’s Coinfection”; http://rozanski.li; kwartalnik “Medyczna Marihuana w teorii i praktyce” nr 1 marzec 2020.

 

Stopka:

 

Materiały dostępne na tej stronie internetowej nie mogą być traktowane jako porady medyczne, mają wyłącznie charakter informacyjny. Administrator niniejszej strony oraz autorzy materiałów nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne błędy merytoryczne zawarte w udostępnionych tu materiałach, nie gwarantują też, że treść artykułów jest aktualna. Zamieszczone na tej stronie treści nie mogą być podstawą do podejmowania działań związanych z przeprowadzeniem diagnozy i leczeniem. W razie jakichkolwiek problemów należy się niezwłocznie zgłosić do specjalistów upoważnionych do udzielenia pomocy medycznej.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Jan

  „zastosować kilka innych silnie przeciwbakteryjnie działających ziół jak np. nalewka z czystka, nalewka ze stewii lub nalewka z katalpy.” – to nieprawda, żadne z tych ziół nie jest antybakteryjne w jakims istotnym stpniu

  1. admin

   Panie Janie, by rozwiać wszelkie wątpliwości załączamy dokładniejsze źródła potwierdzające działanie owych ziół:
   – „Leczenie Boreliozy” S. H. Buhner str. 214 – zwrócono tutaj uwagę na to, że istotnego działania nie wywiera napar z czystka, olejki oraz ekstrakty etanolowe już takie dzianie posiadają,
   – Różański H.(2014) https://rozanski.li/3389/rozmyślania – nad – czystkiem – cistus/ – tutaj również o czystku
   – Hutschenreuther(2010) Birkemeyer C. Grotzinger K. Straubinger R.K. Rauwald H.W. Działanie hamujące wzrost olejku eterycznego Cistus creticus L. przeciwko Borrelia burgdorferi ss in vitro / Pharmazie. 2010 kwiecień; 65(4): 290-5 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20432627 – dokument badania nad czystkiem
   – Subrat Kumar Bhattamisra, Kah Heng Yap, Vikram Rao, Hira Choudhury, 2019. Multiple Biological Effects of an Irydoid Glicoside, Catalpol, and Its Underlying Molecular Mechanisms https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7023090/ – dokument badania nad katalpą
   – Różański H. (2012) https://rozanski.li/2810/ catalpa-jako-naturalna -alternatywa-dla-hormonow-sterydowych-kory-nadnerczy-i-niesterydowych-leków-przeciwzapalnych/ – również wiele o katalpie
   Jedynie wpływ stewii jeszcze nie został dokładnie przebadany, zauważono jednak takie jej działanie, stąd też pojawiła się w naszym artykule.

Dodaj komentarz